Okulary na słońce - Oko i Okulary

Idź do spisu treści

Menu główne

Okulary na słońce


OKULARY PRZECIWSŁONECZNE


Częstokroć traktujemy okulary przeciwsłoneczne jako stylowy dodatek, pewien symbol, wyróżniający nas w szczególny sposób. Przy wyborze odpowiednich okularów przeciwsłonecznych nie powinniśmy zapominać jednak o zasadniczym kryterium wyboru, którym jest skuteczna ochrona naszego wzroku. Zwłaszcza tak modne obecnie sposoby spędzania wolnego czasu, jak wspinaczka górska, narciarstwo lub intensywna kąpiel słoneczna, wystawiają oczy na ciężką próbę.

Ostrość widzenia a okulary przeciwsłoneczne.
Odpowiednia ochrona przed światłem poprawia widzenie. Umiejętność rozróżniania najmniejszych nawet detali oraz intensywności światła przez ludzkie oko zależy w dużym stopniu od jasności otoczenia. W ciemnościach ostrość widzenia jest niewielka, następnie wraz ze wzrostem jasności poprawia się, lecz po przekroczeniu pewnego poziomu intensywności światła znowu spada. Najlepsza ostrość widzenia osiągana jest w zakresie od dobrego sztucznego oświetlenia w pomieszczeniach do światła słonecznego przy zachmurzonym niebie. Jeżeli nasze oko nie jest w stanie szybko przystosować się do intensywnego światła, mamy do czynienia z oślepieniem. Prowadzi ono do znacznego spadku ostrości widzenia oraz braku umiejętności detali. Zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest zatem takie ograniczenie dopływu światła do oczu, aby uzyskać optymalną ostrość widzenia i komfort patrzenia. W zależności od indywidualnej wrażliwości na światło oraz od panujących warunków, możemy potrzebować nawet aż do 90 procent ograniczenia dopływu światła, mówimy wtedy, iż okulary posiadają 90-procentową absorpcję światła.


 


Promieniowanie słoneczne.
Praktycznie każdy z nas doskonale zna sytuację z urlopu, kiedy chęć powrotu z ładną opalenizną kończy się bolącą, ciemnoczerwoną skórą. Nad wodą oraz na jasnej plaży promienie słoneczne są szczególnie intensywne, a na ochronnym działaniu powłoki ozonowej nie można już niestety polegać. Podczas nadmiernej kąpieli słonecznej cierpi jednak nie tylko skóra. Cierpią również nasze oczy, ponieważ posiadają jedynie ograniczoną odporność na ostre światło i promieniowanie UV. Promieniowanie UV może wywołać bolesne zapalenie spojówek lub zmętnienie rogówki. Również sama soczewka oraz siatkówka mogą zostać naruszone. Następstwa braku ochrony oczu czujemy dopiero po latach, na przykład w formie zaćmy. Dla jasności krótkie wyjaśnienie. Obok promieniowania widzialnego (długość fal od 380 do 780 nanometrów) światło słoneczne zawiera również promieniowanie o długościach fal niewidocznych dla ludzkiego oka. Wśród tego "niewidzialnego" promieniowania istotne znaczenie ma dla nas promieniowanie ultrafioletowe (UV), którego nadmierna ilość szkodliwie oddziałuje na nasz organizm, w tym również na nasze oczy. Spektrum promieniowania ultrafioletowego dzielimy na trzy sfery o następujących oznaczeniach:
UV A - 380 do 315 nanometrów
UV B - 315 do 280 nanometrów
UV C - 280 do 200 nanometrów
Większość promieniowania UVC i UVB zostaje co prawda odfiltrowana w górnych warstwach atmosfery, jednakże ochrona naszego organizmu, a szczególnie oczu, potrzebna jest z uwagi na dużą ilość energii niesionej przez to promieniowanie. Promieniowanie o fali dłuższej niż 780 nanometrów odczuwamy jako ciepło, a w przeciwieństwie do tego, promieniowania ultrafioletowego nie odczuwamy bezpośrednio, ale dopiero dają nam się we znaki jego skutki. Pierwszymi objawami szkodliwego wpływu tego typu promieniowania są podrażnione, piekące oczy. Najnowsze badania wskazują również na szkodliwe działanie krótkofalowego promieniowania niebieskiego o długości 380 do 400 nanometrów, z tego też powodu nabiera znaczenia stosowanie barwień filtrujących również te długości fal. Markowe okulary przeciwsłoneczne posiadają najczęściej informację o zastosowaniu takiego dodatkowego filtra. Blokada promieniowania do 400 nanometrów wraz z dodatkowym filtrem rozproszonego światła niebieskiego niesie ze sobą dalsze korzyści - soczewki takie wyraźnie poprawiają kontrast widzenia nie zaburzając rozpoznawania barw. Soczewki wyposażone w takie filtry są zaliczane do najbardziej ekskluzywnych i oferowane są przez wiodących producentów, przykładowe nazwy to SunContrast w firmie Rodenstock lub Skylet w firmie Zeiss. Przy zakupie okularów przeciwsłonecznych koniecznie zwracajmy uwagę na znaczek CE znajdujący się na wewnetrznej stronie zausznika. Oznacza on, że soczewki odpowiadają normom Unii Europejskiej i oferują wystarczającą ochronę przed UV.

 


Barwy i stopnie zabarwienia soczewek.
Zabarwione soczewki okularowe pomagają nam lepiej widzieć przy jasnym i ostrym świetle dzięki zmniejszeniu dopływu światła oraz ograniczeniu oślepiania. Idealna intensywność zabarwienia zależy od rodzaju zastosowania okularów przeciwsłonecznych. Przy wyborze właściwego zabarwienia można kierować się unormowanymi stopniami ochrony przed światłem. Z doświadczenia wynika, iż osoby o jaśniejszej karnacji skóry wymagają wyższego stopnia ochrony niż osoby o ciemnej karnacji skóry, gdyż te pierwsze są z reguły bardziej wrażliwe na oślepianie. I tak, soczewki o stopniu ochrony 0 i 1 posiadają niewielkie zabarwienie, oferują one przyjemne zmniejszenie dopływu światła w normalnych warunkach, jednakże nie można ich traktować jako szkieł przeciwsłonecznych. Dla naszych szerokości geograficznych w okularach przeciwsłonecznych potrzebujemy szkieł o stopniu ochrony 2 (absorpcja światła od 57 do 82 procent); podczas urlopu w górach bądź nad morzem wymagany jest już 3 stopień ochrony (absorpcja światła od 82 do 92 procent). Soczewki okularowe o najwyższym stopniu ochrony 4 (absorpcja światła od 92 do 97 procent) nadają się do użycia jedynie w ekstremalnych sytuacjach, na przykład do wypraw na lodowce; do użytkowania na co dzień są zbyt ciemne i nie można ich na pewno używać do jazdy samochodem. Skoro już mowa o prowadzeniu samochodu, to nie tylko intensywność zabarwienia, ale również kolor stanowi istotną kwestię. Soczewki o zabarwieniu niebieskim i żółtym przykładowo fałszują kolory sygnalizacyjne (na przykład światła na skrzyzowaniach) i tym samym ich używanie jest ryzykowne. W ruchu drogowym najlepiej sprawdzają sie kolory: brązowy, zielony i szary. Interesującą alternatywą dla kierowców są soczewki barwione gradalnie, które w górnej części posiadają intensywniejsze zabarwienie. Dzięki dolnej, jasnej części umożliwiają bezproblemowy odczyt wskazań z deski rozdzielczej.


 


Fotochromy
Szczególnie komfortowym rozwiązaniem jest wybór soczewek zaciemniających się automatycznie (szkła fotochromowe, fototropowe). Ich zmienne zabarwienie dopasowuje się samoczynnie do intensywności światła i umożliwia szczególnie wysoki komfort widzenia. Godne polecenia są najnowsze rodzaje fototropowych soczewek organicznych (tak zwane "plastikowe fotochromy"), znacznie lżejszych od porównywalnych szkieł mineralnych. Zabarwienie się soczewek fototropowych odpowiedzialne są specjalne substancje. Ich odpowiedni dobór umożliwia uzyskanie różnych kolorów i odpowiednich parametrów i jest ściśle strzeżony przez każdego producenta. Z uwagi na stosowanie różnych substancji, odpowiednich za barwienie się soczewek, między produktami poszczególnych firm istnieją częstokroć ogromne róznice dotyczące parametrów i żywotności. Przy wyborze soczewek fototropowych powinniśmy kierować się łatwą do porównania szybkościa zabarwiania i odbarwiania się soczewek oraz barwną stabilnością danej soczewki w trakcie takiej próby.


 


Uważajmy na tanie oferty!
W tym miejscu przypuszczalnie wielu czytelników zszokuję, ale ciemne soczewki okularowe, przy noszeniu których na skutek dużej absorpcji światła źrenica jest szeroko otwarta, mogą niedostatecznej ochronie przed UV prowadzić do cięzkich schorzeń oczu. Tanie okulary przeciwsłoneczne, jakie często oferowane są na stacjach benzynowych, w supermarketach czy bezpośrednio na ulicy, powinniśmy przed zakupem starannie sprawdzić. Szczególna uwaga powinna zostać zwrócona zwłaszcza na okulary bez znaczka CE, które mogą nie zapewniać dostatecznej ochrony przed UV. Niskiej jakości soczewki zamontowane w takich okularach dodatkowo mocno zniekształcają odwzorowanie obrazu i wystawiają nasze oczy na ciągły wysiłek, uniemożliwiając komfortowe widzenie. Dodatkowo uwagę powinna zwrócić, delikatnie mówiąc, raczej dyskusyjna kwestia ogólnej jakości tanich okularów przeciwsłonecznych. Obojętnie jednak na jaki typ soczewek przeciwsłonecznych zdecydujecie się Państwo, idealnym uzupełnieniem będzie zawsze powłoka antyrefkeksyjna, której zadaniem jest eliminacja uciązliwych odblasków na soczewkach oraz dodatkowe podwyższenie kontrastu widzenia. W kazdym wypadku przy zakupie okularów przeciwsłonecznych najkorzystniejsze jest udanie się do salonu optycznego, aby u fachowca dokonać optymalnego wyboru dla naszych potrzeb. Pamiętajmy, jeżeli chcemy chronić nasze oczy przed słońcem, a kryterium wyboru stanowi cena, ryzykujemy niedostateczną ochronę przed promieniowaniem UV i zapewniamy sobie wyłącznie jedno, że oszczędziliśmy na niewłaściwym końcu.


 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego